İŞLETİM SİSTEMİ (OPERATING SYSTEM) NEDİR?

Kaynak: https://www.bilisimle.com/isletim-sistemi-nedir-cesitleri-nelerdir/

Bir bilgisayar, satın aldığımızda içerisinde yüklü olan bir yazılımla gelir. Bu yazılımın türü, aldığımız bilgisayarın markasına göre değişmektedir. Örneğin; aldığımız Apple marka bir bilgisayar olsun, bilgisayar içerisinde macOS kurulu şekilde elimize ulaşacaktır. Fakat macOS neden bilgisayarı aldığımız andan itibaren içerisinde vardır? Neden bilgisayara ilk yüklenen…


Kaynak: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/8-ways-to-extract-value-from-customer-data

Veritabanı ve veritabanı yönetim sistemlerinden bahsetmeden önce verinin ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Veri Nedir?

Veri; herhangi bir nesne ile ilgili bilgilerdir. Örneğin; isminiz, yaşınız, boyunuz sizinle ilgili veriler iken; marka, depolama ayrıntıları, model numarası, fiyat gibi bilgiler de telefona ait verilerdir. Bu şekilde daha birçok örnek verilebilir. Veriler; görsel, sayı…


Merhaba, https://riya-rj-jain.medium.com/cracking-frontend-developer-interview-1ae7370c4a79 sayfasında bulunan, Front-End mülakat sorularını cevaplamaya çalıştığım 5. yazıma hoş geldiniz. Keyifli okumalar :)

BASİT BİR GİRİŞ FORMU OLUŞTURUN VE PAROLA KISMINA DOĞRULAMALAR EKLEYİN.

HTML Dosyası:

CSS Dosyası:


Merhaba, https://riya-rj-jain.medium.com/cracking-frontend-developer-interview-1ae7370c4a79 sayfasında bulunan, Front-End mülakat sorularını cevaplamaya çalıştığım 4. yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda veri depolama türlerinden ve benim en uygun bulduğum veri depolama türünün hangisi olduğundan bahsedeceğim. Keyifli okumalar :)

FARKLI DEPOLAMA TÜRLERİNİ (LOCAL STORAGE, SESSION STORAGE, COOKIES) AÇIKLAYINIZ VE VERİLERİ DEPOLAMANIN EN İYİ YOLUNUN HANGİSİ OLDUĞUNU BELİRTİNİZ.

Kaynak: https://theconversation.com/the-worlds-data-explained-how-much-were-producing-and-where-its-all-stored-159964


Merhaba, https://riya-rj-jain.medium.com/cracking-frontend-developer-interview-1ae7370c4a79 sayfasında bulunan, Front-End mülakat sorularını cevaplamaya çalıştığım 3. yazıma hoş geldiniz.

Bu yazımda biraz fazla İngilizce kelime kullandım. Terimlerin anlamlarına zarar vermemek amacıyla orijinal dilinde kullanmak istedim. Umarım rahatsız edici olmamıştır , keyifli okumalar :)

MEDIA QUERY’LERİ NEDİR? DETAYLICA AÇIKLAYINIZ.

Kaynak: https://www.dreamworldcup.net/2018/01/15/dream-world-cup-goes-online-official-website/

Gün içerisinde birçok kez herhangi bir konuyla ilgili…


Merhaba, https://riya-rj-jain.medium.com/cracking-frontend-developer-interview-1ae7370c4a79 sayfasında bulunan, Front-End mülakat sorularını cevaplamaya çalıştığım 2. yazıma hoş geldiniz. Keyifli okumalar :)

Doctype ne için kullanılır?

Kaynak: https://metrikolog.com/html-nedir-nasil-kullanilir-nelere-dikkat-edilmelidir/

Doctype, Belge Türü Bildirimi (Document Type Declaration) anlamına gelir.

Doctype, bir HTML belgesinin en üstünde bulunmak zorundadır.

Doctype bir HTML etiketi değildir. Görevi tarayıcıya doküman türü ve HTML versiyonu hakkında bilgi vermektir. …


Herkese merhaba, front end alanında kendimi geliştirmeye çalıştığım bu süreçte günlük okumalar yapmaya dikkat ediyorum. Bu okumalarıma devam ederken karşıma çıkan https://riya-rj-jain.medium.com/cracking-frontend-developer-interview-1ae7370c4a79 yazısı ile aklıma böyle bir seri oluşturma fikri geldi. Yazıda front end mülakatlarında sorulan birkaç soru vardı. Ben de hem bunları daha iyi öğrenmek hem de öğrendiklerimi sizlerle…


Bulut bilişim olarak da adlandırılan bulut teknolojisi; bilgisayar, telefon, tablet ve sunucu gibi tüm cihazlar arasında zaman ve mekan kısıtlaması olmadan veri paylaşımına olanak sağlayan, internet tabanlı bir veri depolama hizmetidir.

Bulut teknolojisi her ne kadar günümüzde popüler olmuş olsa da aslında 2000’li yılların başından itibaren varlığını sürdürmektedir.

Bulut bilişim…


Siber zorbalık; bilgisayarlar ve tabletler gibi dijital cihazlarda gerçekleşen zorbalıktır. Siber zorbalık, mesaj veya uygulamalarda, sosyal medyada, forumlarda veya oyunlarda çevrimiçi olarak gerçekleşebilir.

Siber zorbalık kavramı, başka biri hakkında olumsuz, zararlı, yanlış veya kaba içerik göndermeyi, yayınlamayı veya paylaşmayı içermektedir.

https://www.megabayt.com/dijital-platformlar/siber-zorbalik-nedir-kimlere-siber-zorba-denir/

Siber zorbalık da geleneksel zorbalık kadar kötüdür. Ancak bu iki…


https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/led-isikli-degisim-isareti-zamani-2277784/

Her geçen gün bilim ve teknoloji alanında devrim niteliğinde çalışmalara şahit oluyoruz. Dünya değişiyor, meslekler yenileniyor. Bizim de bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor. Sanayi devrinde sahip olunan etkin, dürüst, adil olma, yönergeleri takip etme becerileri yerini derinlemesine düşünme, sorunları yaratıcı biçimde çözme, takımlar halinde çalışabilme, farklı araçları kullanarak anlaşılabilir biçimde…

Şevval Özlem ÇARKIT

Bahcesehir University | Computer Engineering

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store